Prije nego dovedete štene u njegov novi dom, pripremite sve neophodne potrepštine. Prvih nekoliko mjeseci u životu Vašeg ljubimca najvažniji su za uspostavu kvalitetnog odnosa s novom obitelji. Trebate biti dosljedni i čvrsti, a u isto mu vrijeme pružiti siguran i sretan dom.
Kako odabrati ime?
Idealno ime trebalo bi biti kratko. Ime s dva suglasnika je preporučljivo jer je kratko, a štene ga neće pomiješati s kratkim naredbama ili zabranama tipa "Ne". Budite uporni - svi članovi obitelji trebali bi koristiti isto ime, a ne zbunjujuće nadimke ili varijacije imena. Reakciju na ime nagradite s puno pohvala i igre.
Spavanac
Priuštite svojem štencu poseban krevetić. Položite ga na mirno mjesto bez propuha. Prvu noć u novom domu Vaš novi ljubimac cijenit će mekani ležaj, koji će mu dati toplinu i osjećaj sigurnosti. Utjeha će mu biti i posebno dizajnirana igračka za štence (Karlie) koja će zadovoljiti njegove instinkte. Ukoliko u kući imate i druge ljubimce, upoznajte ih postepeno te ih ne ostavljajte same niti ih ne hranite zajedno sve dok se dobro ne upoznaju i prihvate.
Vježbanje odlaska na wc
Puppy trainer (Karlie) - odlično je sredstvo za pomoć pri treningu, a koje privlači štene da vrši nuždu na jednom mjestu. Za siguran rezultat, pokažite štencu mjesto gdje ste stavili sredstvo i uvijek ga tamo odvedite odmah ujutro, navečer prije spavanja te iza svakog obroka. Ako samostalno ode na to mjesto i obavi nuždu, odmah ga nagradite poslasticom. Pelene za štence posebno pomažu kod kućnog treninga. Miris pelena privući će štenca da obavi nuždu baš na tom mjestu, umjesto na podu. Svakako ga nagradite prilikom korištenja pelena, što će ga ohrabriti na ponavljanje vršenja nužde na tom mjestu.
Ishrana
Prvi obroci novog štenca u kući vrlo su važni. Saznajte što je Vaše štene jelo do dolaska u novi dom i nastojte ga time hraniti još dan-dva. Ukoliko želite prijeći na premium hranu poput Alleve, činite to postepeno u periodu od jednog do dva tjedna. Miješajte novu i staru hranu, postepeno povećavajući količinu nove, kako ne biste opteretili mladi probavni sustav. Kvalitetna suha hrana za štence, osim što je zdravija za Vašeg psa, za posljedicu ima i količinski manju i uredniju stolicu. Kupujte samo originalna pakiranja, a ne hranu u rinfuzi. Samo originalna pakiranja jamče kvalitetu, deklarirani sadržaj, ispravan rok trajanja te očuvanost svih hranjivih sastojaka.
Kako odabrati pravu hranu?
U dobi od prestanka sisanja do navršenih 12 mjeseci starosti preporučujemo ishranu s Alleva Puppy & Junior suhom hranom za štence. Alleva Puppy & Junior kompletan je i izbalansiran obrok za dnevnu ishranu štenaca u fazi rasta i odvikavanja od sisanja. Sadrži sastojke neophodne za zdrav rast i razvoj te Inositol - prirodni antioksidans koji vezanjem slobodnih radikala usporava procese starenja organizma, snažno potiče imunitet i poboljšava stanje kože i dlake. Dodavanje "ljudskih" namirnica, kao što su meso, jaja, sir ili kravlje mlijeko u ovom periodu može napraviti više štete nego koristi. Osigurajte svom ljubimcu vlastite zdjelice za hranu i vodu te uvijek dostupnu svježu vodu.
Zubna higijena
Zdravi zubi vrlo su važan faktor za cjelokupno zdravstveno stanje Vašeg štenca. Nabavite specijalnu četkicu i pastu za pse. Nemojte upotrebljavati pastu koju Vi koristite, jer njena pjena kod štenca može uzrokovati napad panike te iritaciju želuca ukoliko je proguta.
Kupanje
Mnogo je načina na koji možete održati štene u najboljoj formi. U Pet centru možete nabaviti mnoštvo šampona, suhih šampona, vlažnih maramica te sprejeva, koji su korisni svaki na svoj načn. Većina vlasnika pasa preferira blagi šampon za štence, ručnik i nešto strpljenja. Dovoljno je okupati psa 1 do 3 puta godišnje, budući da prečesto kupanje isušuje kožu.
Trening
Poslušno, dobro istrenirano štene bit će sretnije, smirenije i zabavnije od nestašnog šteneta. Najbolje doba za trening psa je između 12. i 18. tjedna starosti. Međutim, osnovni trening treba započeti čim štene uđe u novi dom, a jednom stečene dobre navike treba poticati kroz cijeli život. Učenje zasnovano na nagradama je najučinkovitije, ukoliko nagrada slijedi neposredno nakon dobro izvršene naredbe ili radnje. Štene će nagradu povezati samo s činom koji joj neposredno prethodi, a ako nagrada stigne prekasno, može djelovati kontraproduktivno.
Za hladnijeg vremena obucite svom štencu Puppy kaputić. Uvijek sa sobom nosite poslastice kao nagradu i budite ih spremni dati štencu neposredno nakon što je pozitivno odreagirao na naredbu. Počnite s učenjem jednostavnih naredbi, kao što su: "Sjedni", "Dođi", "Lezi" i sl. Koristite igračke i žvakalice, pazeći da Vi kontrolirate igru. Naučite štene da bude društveno i uvijek pod kontrolom. Ukoliko štene od malih nogu navikavate na druženje s drugim ljudima i životinjama, možete izbjeći buduće probleme u ponašanju.
Cijepljenje
Cijepljenje je izuzetno važno za zdravlje Vašeg štenca. Obično se prvo cijepljenje obavlja u dobi od 8-9 tjedana starosti, a drugo s navršenih 12 tjedana. Prema Zakonu, obavezni ste štene i čipirati, što je najbolje obaviti prilikom prvog cijepljenja. O rasporedu cijepljenja i čipiranja savjetujte se sa svojim veterinarom.
Čišćenje od parazita
Velika prijetnja štencima su okrugle gliste koje im majka može prenijeti putem krvotoka ili mlijeka. Glista, dok je u stadiju ličinke, u neaktivnom stanju može kroz mlijeko zaraziti štene. Simptomi zaraze glistom kod štenaca su nadut trbuh te proljev. Štene trebate tretirati tabletama za čišćenje od parazita, i to svaka dva tjedna od 3.-12. tjedna starosti, te nakon toga svaka četiri tjedna od 12 tjedana od 6 mjeseci starosti. Osim glistama, psi mogu biti invadirani i drugim crijevnim nametnicima od kojih su najčešće trakavice. Čišćenje pasa od trakavice provodi se uz cijepljenje protiv bjesnoće. Pse se preporuča tretirati sredstvima protiv trakavica 3-4 puta godišnje. Buha je međudomaćin u razvoju male pseće trakavice, te je mogući izvor zaraze za štence.
Buhe
Buhe grizu i hrane se krvlju, uzrokujući svrrbež i iritaciju koja može dovesti do zdravstvenih problema. Postoji više načina na koje svoje štene možete tretirati protiv buha:
• Ampule - najučinkovitiji preventivni tretman; mala količina tekućine koju stavite na šiju štenca, uništit će sve buhe
• Prašak - učinkovit ukoliko ga redovito koristite i dobro utrljate u krzno
• Sprejevi - odlični za uništavanje buha i krpelja, a pogodni za primjenu kod štenaca starijih od 10 dana
• Šampon - kupanje uz insekticidan učinak
Osim buha, opasnost su i krpelji - vanjski nametnici koji se hrane krvlju, a mogu biti prenosioci ozbiljnih zaraznih bolesti. Zaštita se također provodi sprejevima, ampulama i sl. Pripravci protiv ektoparazita najčešće su kombiniranog spektra djelovanja te se mogu koristiti kod obje invazije - buha i krpelja.
Nema komentara:
Objavi komentar